top of page
citybannerweb.png

2024 AWARD WINNERS

In 2024, the Vancouver Short Film Festival awarded filmmakers over $50,000 of dollars in prizes and in-kind services from our generous supporters in the film community.

Our winners were announced on June 2nd, 2024 at our Awards Presentation.

Vancouver Post Alliance Award for

BEST SOUND DESIGN

NOMINEES

Jordan Andrew - 100 Days

David Angell - Red Iron Road: In the Heat

Peter John Cutajar - Until Then

WINNER Abdolreza Heydari - The Steak

Amir Mohabbati - A Good Day Will Come

Final Version 2 Award for

BEST VISUAL EFFECTS

NOMINEES
WINNER Amin Enteshari - The Steak
NOFAC3 (aka Khrysta Lloren) - THREADS
Lakeside Animation Studio - Red Iron Road: In the Heat

Andrew S. Ritchie, Rishik Bansal - [INSERT SHORT FILM TITLE]

Van Wickiam, Max F. Sims - Heap

Vancouver Post Alliance Award for

BEST EDITING

NOMINEES

Christopher Chang - Doh Jeh Mama (多謝嫲嫲) / Thank You Grandma

WINNER Alexander Farah - Motherland

Michael Makaroff - The Dog - A Rapidly Condensed Guide to Treading Water

Ellery Vandooyewert - Red Iron Road: In the Heat

Van Wickiam - Heap

Keslow Camera Award for

BEST CINEMATOGRAPHY

NOMINEES

Farhad Ghaderi - Motherland

Leonardo Harim - Hairy Beast

Nils Kimmel - Solitude

WINNER Jelan Maxwell - A Good Day Will Come

Kaayla Whachell - Doh Jeh Mama (多謝嫲嫲) / Thank You Grandma

Scripting Aloud! Award for

BEST SCREENPLAY

NOMINEES

Kiarash Dadgar, Ali Narimani - The Steak

Andrew Gillingham, Aleita Northey - Cups

WINNER Michael Makaroff, Hugh Allen - The Dog - A Rapidly Condensed Guide to Treading Water

Jasmin Mozaffari - Motherland

Ben O'Neil - Heap

UBCP/ACTRA Awards for

BEST PERFORMANCE

NOMINEES

Sia Alipour - A Good Day Will Come

WINNER Diana Bang - Cups

Angela Chu - Gesture

Juliane Esguerra - Until Then

WINNER Behtash Fazlali - Motherland

Nolan Hupp - The Cameraman - Chapter 2

Andy Maton - Gesture

Kevin McNulty - The Dog - A Rapidly Condensed Guide to Treading Water

Giles Panton - Red Iron Road: In the Heat

Janessa St. Pierre - Hair or No Hair

Directors Guild of Canada British Columbia Award for

BEST DIRECTOR

NOMINEES

Sam Chou - Red Iron Road: In the Heat

Andrew Gillingham - Cups

Michael Makaroff - The Dog - A Rapidly Condensed Guide to Treading Water

WINNER Jasmin Mozaffari - Motherland

Amir Zargara - A Good Day Will Come

VSFF Award for

BEST PRODUCTION DESIGN

NOMINEES

Hillia Aho - Hellmark

WINNER Eda Aslan - A Good Day Will Come

Dasha Borisenko, Axel Maillot - Red Iron Road: In the Heat

Helen Kotsonis - Motherland

Chayse Spence - Solitude

Elemental Post Award for

SOCIAL IMPACT

NOMINEES

A Good Day Will Come

Everlasting

MEDITATION 4 BLACK WOMEN

NIGIQTUQ ᓂᒋᖅᑐᖅ (The South Wind)

WINNER The Steak

Atomic Cartoons Award for

BEST ANIMATION

NOMINEES

Jordi Ayguasenosa, Ignacio Osorio - I am More

Douglas Cook - Old Dragon Man

WINNER Lakeside Animation Studio - Red Iron Road: In the Heat

Documentary Organization of Canada Northwest Award for

BEST DOCUMENTARY

NOMINEES

WINNER Everlasting

Remembering Chinese Bachelors
Terra Magna

Sparky’s Rentals Award for

BEST AFTER DARK FILM

NOMINEES

WINNER Heap

Hellmark

I Can’t Go On
Red Iron Road: In the Heat
THREADS

Langara College Film Arts Award for

BEST STUDENT FILM

NOMINEES

Normalice

Remembering Chinese Bachelors

Score For Scene 7

Streetcar
WINNER The Steak

Van Can Create Award for

BEST CANADIAN SHORT FILM

NOMINEES

WINNER A Good Day Will Come

Old Dragon Man

Terra Magna
THE PROS AND CONS OF KILLING YOURSELF
The Steak

Gearbase Camera Rentals Award for

BEST BC SHORT FILM

NOMINEES

WINNER Cups

Gesture

I am More

Motherland

Red Iron Road: In the Heat

The Dog - A Rapidly Condensed Guide to Treading Water

Sunbelt Rentals Award for

BEST SHORT FILM

NOMINEES

A Good Day Will Come

Cups

Motherland

WINNER Red Iron Road: In the Heat

The Dog - A Rapidly Condensed Guide to Treading Water

MiTribe Media Award for

AUDIENCE CHOICE

NOMINEES

WINNER TO BE ANNOUNCED JUNE 10TH

bottom of page